Cryptolencer: Kriptoparalar ve Freelance Çalışma Biçimi

coinG
4 min readJan 24, 2021

Blockchain teknolojisinin doğuşuyla freelance çalışma biçimi arasında doğası itibarıyla bir anlam ilişkisi bulunuyor. Blockchain teknolojileri ve freelance çalışma biçimi kendi ayakları üzerinde duran yetenekli ikililerdir. Tercih eden hizmet sağlayıcıları ve hedef kitleleri arasındaki korelasyon bizi bu metni yazmaya teşvik etti. Son zamanlarda ikisi de yükselen birer ivmeye sahip.

Blockchain Teknolojisi

Blockchain teknolojileri 1 trilyon doları deneyimleyen pazar büyüklüğü, 9 bine yakın kriptopara birimi ve 32 bine yakın borsasıyla hızla büyümektedir(1).

Freelencer

2027'de ABD’nin çalışan nüfusunun çoğunluğu freelance çalışanlardan oluşacak. Şu an da freelence çalışan sayısı 58 milyon. Vasıflı freelancerlar için saatlik ücret ortalaması 28 dolar. Çalışanların büyük çoğunluğu freelance çalışma biçimine sıcak bakmaktadır.

Fortune 500'de yer alan şirketlerin %33'ü dış kaynak kullanımı yoluyla freelancerlara başvuruyor. Google’ın 2019'da kadrolu çalışan sayısı 102.000 iken, freelancer çalışan sayısı 120.000 idi. KOBİ’lerde ise bu oran %78'dir. İşe alma yöneticileri, önümüzdeki 10 yıl içinde esnek yeteneklerin (serbest çalışanlar, geçici çalışanlar ve taşeron işçiler) yaptığı iş miktarında% 168 artış bekliyor.

Serbest çalışanları işe almak isteyen şirketlerin istediği en iyi beceriler, öncelikle çeşitli teknolojilerden ve BT ile ilgili becerilerden oluşmaktadır. Bunlar arasında Blockchain ise en başta geliyor (2).

Freelance Platform Örnekleri

Burada freelance platformunun etkisine de değinmek gerekiyor. Sadece Amerika’da 1.5 trilyon dolarlık pazar büyüklüğüne ulaşarak büyük bir pazar haline gelen freelance platformlarına toptal, upwork, freelancer siteleri öncülük ederken Türkiye’de de bionluk başta olmak üzere birçok örneği görmek mümkün hale geldi. 70 milyondan fazla freelance çalışan bu platformlarla dünyaya hizmet üretmektedir(3).

Upwork

Sadece Upwork’de anlık olarak 29 freelance Cryptocurrency Freelancer olarak hizmet üretmektedir (4). Bunun yanı sıra an itibarıyla 172 kriptoparalarla ilgili iş freelancerların hizmetlerini beklemektedir (5). Freelancer sitesinde 39 Cryptocurrency Freelancer bulunurken (6) an itibarıyla 35.373 iş freelancerlardan çözüm beklemektedir (7). Freelancer sayısının iş oranına göre azlığı blockchain teknolojileri üzerine azımsanmayacak kadar ağırlıklı olarak bilişim işlerinde olmak üzere pazarda açığın bulunduğunu göstermektedir. 1100 Amerikan freelance çalışanı üzerinde yapılan bir anket, freelance çalışanların yüzde 29'luk bir bölümünün ödemelerinin altında ya da bir bölüm kripto para gibi dijital varlıkları kullanarak öğrenmeklerini gösterdi (8).

Blockchain Freelancer

Kriptoparalarla ödeme yapan freelance platformları hiç de azımsanmayacak kadar büyük (9). Üstelik aralarında Upwork ve Fiverr gibi dünyanın en büyük platform siteleri de bulunuyor. Gelişmeler sadece bunlarla sınırlı değil! Sadece blockchain teknolojisi üzerine iş ilanlarının yayınlandığı kriptopara siteleri de mevcut (10). Bunun yanı sıra sadece blockchain teknolojisi ve kriptoparalar üzerine ilanlar yayınlayan siteleri bulmak da mümkün:

Cryptolancer

Bu veriler, göstergeler ve eğilimler gayet açık bir şekilde blockchain teknolojileri ve freelance çalışma biçimi arasındaki psikolojik ilişkinin derinliğini ortaya koymaktadır. Blockchain teknolojileri üzerine bir çok iş ilanı ve iş olmasının yanı sıra çalışanlar ödemelerini de kriptoparalarla talep etme eğilimindedirler. Blockchain teknolojileri ve freelance çalışma biçimleri arasındaki korelasyonun en büyük göstergesi de budur.

Özgür çalışanlar, özgür teknoloji ve özgür para birimleriyle ve özgür ödeme yöntemleriyle çalışarak hizmet sağlamaya artan hızla devam ederken farklı bir geleceğin kapılarını da bize aralamak için çalışmalarını sürdürmektedirler.

Siz de bu teknolojileri beraber öğrenmek, beraber uygulamak ve beraber geliştirmek istiyorsanız Coingeçiyomu Blockchain Geliştiricileri Topluluğumuzu ziyaret edebilirsiniz:

Kaynakça

(2)https://ddiy.co/freelance-statistics/#:~:text=The%20share%20of%20full%2Dtime,to%2028.5%20million%20since%202014.

(3)https://advancedconsult.files.wordpress.com/2017/05/example-3.pdf

(4)https://www.upwork.com/hire/cryptocurrency-freelancers/

(5)https://www.upwork.com/freelance-jobs/cryptocurrency/

(6)https://www.freelancer.com/jobs/bitcoin/

(7)https://www.freelancer.com/job-search/freelancer-cryptocurrency/

(8)https://bctr.org/freelancerlar-odemelerini-kripto-parayla-almak-istiyor-6728/

(9) https://cointastical.medium.com/freelancing-platforms-which-pay-in-bitcoin-e38be56166df

(10)https://ethlance.com/#/

--

--

coinG

👋Blockchain Geliştiricileri Topluluğu 💪0xcoinG araştırır, öğrenir, geliştirir / Fikirler ve kodlar dünyayı değiştirir 👉 Platform: https://linktr.ee/coing