Çılgın İkili: IOT ve Blockchain

coinG
3 min readDec 21, 2020

Bu makale, Future Generation Computer Systems’de yayınlanan, ‘On blockchain and its integration with IoT. Challenges and Opportunities’ adlı, Ana Reyna, Cristian Martín, Jaime Chen, Enrique Soler, Manuel Díaz’ın yazarlığını yaptığı makaleden derlenmiş ve çevirilmiştir.

Blockchain ve IOT

Nesnelerin İnterneti (IoT) vizyonunda geleneksel cihazlar akıllı ve özerk hale geliyor. Bu vizyon, teknolojideki gelişmeler sayesinde gerçeğe dönüşüyor, ancak özellikle güvenlik alanında, örneğin veri güvenilirliğinde ele alınması gereken zorluklar var. Blockchain, bilgiyi paylaşma şeklimizi değiştirecek anahtar bir teknoloji olarak ortaya çıktı. Yetkililere ihtiyaç duymadan dağıtılmış ortamlarda güven oluşturmak, aralarında IoT olmak üzere birçok sektörü değiştirme potansiyeline sahip teknolojik bir ilerlemedir.

IoT, mevcut şehirleri akıllı şehirlere, elektrik şebekelerini akıllı şebekelere ve evleri akıllı evlere dönüştürmede merkezi bir rol oynuyor ve bu sadece başlangıç. IoT, nesnelerin ölçülen verileri iletebildiği ve birbirleriyle etkileşime girebildiği tamamen bağlantılı bir dünyayı görselleştirir. IoT, bilginin kendisinin sayısallaştırılmasını kolaylaştırabilse de, bu tür bilgilerin güvenilirliği hala önemli bir zorluktur. Bu anlamda, ilk merkezi olmayan kripto para olarak doğan yeni bir teknoloji, veri güvenilirliği sorununa bir çözüm sunma potansiyeline sahiptir: Para transferlerindeki mekanizmalarda devrim yaratan Bitcoin.

Blockchain IOT

Blockchain, işlemlerin bir grup güvenilmez aktör tarafından doğrulanmasına izin veren mekanizmadır. Dağıtılmış, değişmez, şeffaf, güvenli ve denetlenebilir bir defter sağlar. Blok zinciri, sistemin ilk işleminden bu yana gerçekleşen tüm işlemlere erişim sağlayarak açık ve tam olarak danışılabilir ve herhangi bir kuruluş tarafından herhangi bir zamanda doğrulanabilir ve harmanlanabilir.

Blockchain ayrıca akıllı sözleşme kavramının hayata geçirilebileceği bir teknoloji sağlamıştır. Genel anlamda, akıllı sözleşme, bir sözleşmenin önceden tanımlanmış bir dizi koşul dikkate alınarak otomatik olarak yürütülmesine / uygulanmasına izin veren bilgisayar protokolleri veya programları anlamına gelir. Tüm bunlar, blok zinciri teknolojisinin, bu teknolojinin sunduğu özelliklerin gerekli olduğu çok sayıda alana yayılmasına katkıda bulunmuştur: güvenilirlik, değişmezlik ve denetlenebilirlik.

The Internet of Things and Blockchain

Bulut bilişimde kullanılana benzer merkezileştirilmiş mimariler, IoT’nin gelişimine önemli ölçüde katkıda bulunmuştur. Bununla birlikte, veri şeffaflığı ile ilgili olarak kara kutular görevi görürler ve ağ katılımcıları, sağladıkları bilgilerin nerede ve nasıl kullanılacağına dair net bir vizyona sahip değildir. Blockchain teknolojisinin IoT paradigmasıyla ilgili ölçeklenebilirlik, gizlilik ve güvenilirlik sorunlarını çözmenin anahtarı olarak kabul edilmeye başlandı.

Bu iki teknolojiyi sorunsuz bir şekilde birlikte kullanmak için hala çok sayıda araştırma zorluğu ve açık konu bulunduğunu ve bu araştırma konusunun hala bir ön aşamada olduğunu belirtmek gerekir. Daha spesifik olarak, bu entegrasyonun getirebileceği iyileştirmeler şunları içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir):

  • Ademi merkeziyetçilik ve ölçeklenebilirlik
  • Kimlik
  • Özerklik
  • Güvenilirlik
  • Güvenlik
  • Hizmet pazarı
  • Güvenli kod dağıtımı
Blockchain IoT Etkileşimi

Blockchain ve özellikle kripto para birimleri ile ilgili ana endişelerden biri, bu durumdan haksız şekilde yararlanmak için insanlar tarafından da istismar edilen oynaklığındadır. IoT ve blok zincirinin entegrasyonu, blok zinciri kullanımını, mevcut güvene dayalı para ile aynı seviyede kripto para birimleri oluşturacak şekilde büyük ölçüde artıracaktır.

Kaynak

Bizi Takip Et, Bize Katıl:

https://twitter.com/coingeciyomu

https://medium.com/@coingeciyomu

linkedin.com/company/coin-geciyo-mu

https://github.com/inceabdullah/coingeciyomu

--

--

coinG

👋Blockchain Geliştiricileri Topluluğu 💪0xcoinG araştırır, öğrenir, geliştirir / Fikirler ve kodlar dünyayı değiştirir 👉 Platform: https://linktr.ee/coing